Tarih: 20-09-2017, 22:58
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Yeni Üye
Üye


Üyelik Tarihi: 27-05-2012
Mesaj Sayısı: 1.293
Konu Sayısı: 370
Nerden: izmir ½
Rep Puanı: 11.402
Tamer Şahin

#1
Tamer Şahin Kimdir?

1981 doğumlu Tamer Şahin, ilk olarak 1999 yılında Türkiye'nin en büyük internet servis sağlayıcısı bilgisayar sistemlerine girdiği suçlamasıyla karşılaştı. Bunun sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin, resmi olarak yargılanarak ceza alan ilk hackerı olarak literatürdeki yerini aldı. Hukuk fakültesi kitaplarında, derslerinde işlenen olay sonrası verilen 1 yıl 8 ay hapis cezası, infaz edilmeden ertelendi.

2001 yılı sonlarında hakkında Türkiye'nin ilk ve en eski bankası olan, Osmanlı Bankası'nı hack ettiği iddiası ile dava açıldı. Bankanın internet sitesine mesaj bıraktığı iddia edilen Şahin, tüm yazılı ve görsel basında yer aldı. Açılan dava sonucu, akademisyenlerden oluşan bilirkişi heyetinin incelediği sunucuda kanıt bulunamadığından dolayı suçsuz olduğuna karar verilerek beraat etti.

2002 yılında Microsoft bilgisayar sistemlerine giriş yaparak Bill Gates ve Steve Ballmer'ın e-posta yazışmaları, Hotmail ve diğer projeler ile ilgili dökümanları internette yayınladı. Microsoft'u hack etmesi Wired, Slashdot, The Register, ZDnet gibi global kaynaklar ile yaklaşık 10 ülkede haber oldu.

Sorumluluklarının farkına vararak, etik hacker felsefesi üzerine mesai harcayan Şahin, kurumsallaşarak iş yaşamına ağırlık verdi. Etik hacker'lık yeteneğini, aralarında özel sektörün öncü kuruluşları ve bazı resmi kurumlarının da bulunduğu sayısız bilgisayar sisteminin zayıflıklarını ortaya çıkarmak için kullandı. Bu zayıflıklara karşı savunma stratejileri geliştirdi.

Türkiye'nin ilk tamamı yerli bilgi güvenliği yazılımı olan Mindwall IDS'in geliştiricilerindendir. Mindwall Intrusion Detection yazılımı ABD'den yatırım almış, Chase Manhattan Bank, Citibank gibi kuruluşlarda kullanılmıştır.

Microsoft, HP, AOL, Redhat, Novell gibi dünyaca ünlü üreticilerle ortak çalışarak yazılımlarındaki zayıflıkları keşfeden Tamer Şahin'in dünya bilgi güvenliği sektörüne kazandırdığı kendi adına kayıtlı 50'den fazla güvenlik duyurusu var.

Şahin'in hemen hemen tüm yazılı/görsel basının aralarında bulunduğu medya kuruluşlarında haberleri yayınlandı. Coşkun Aral'ın ekibi tarafından Tamer Şahin'in hayatını konu alan bir belgesel çekildi. Tamer Şahin, İTÜ, Işık Üniversitesi ve Özel Amerikan Lisesinde proje olarak ele alınarak, yaptıkları ve bunların sosyal yansımaları ders konusu olarak sunum ve dökümanlarla analiz edildi.

Tamer Şahin defalarca Kurtlar Vadisi, Deli Yürek gibi Türk aksiyon dizilerinde "Hacker Tamer" ismi ile canlandırıldı. Star Gazetesi, T3 teknoloji dergisi gibi yayınlarda köşe yazıları yazdı. Türkiye genelindeki üniversitelerde, kurumsal firmalarda konuşmalar yapıyor.
Tamer Şahin sektöründe öncü kuruluşlara, kurucusu olduğu TerraMedusa firması çatısı altında bilgi güvenliği hakkında çözümler hazırlamaya devam ediyor.
İmage

 
Cevapla


Site Kurucusu
Site Kurucusu


Üyelik Tarihi: 09-11-2011
Mesaj Sayısı: 4.961
Konu Sayısı: 1.190
Nerden: Nasa
Rep Puanı: 22.058
Cvp: Tamer Şahin

#2
Teşekkürler Smile
Cevapla


Yeni Üye
Üye


Üyelik Tarihi: 03-06-2012
Mesaj Sayısı: 127
Konu Sayısı: 65
Nerden: İzmir
Rep Puanı: 119
Cvp: Tamer Şahin

#3
Tamer Şahin deyince aklıma ilginç bir biyografi geliyor Smile eline sağlık
İmage

 
Cevapla


Tamer Şahin Konusu

Tamer Şahin Konusunun Linki Direk Link
Tamer Şahin Konusunun HTML Kodu HTML Link
Tamer Şahin Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye