Tarih: 22-09-2017, 09:22
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Yeni Üye
Üye


Üyelik Tarihi: 03-06-2012
Mesaj Sayısı: 127
Konu Sayısı: 65
Nerden: İzmir
Rep Puanı: 119
Sırt Ağrısı Nedir ?

#1
Sırt ağrısı yaygın bir şikayettir. Çoğu insan yaşamında en az bir kere sırt ağrısı yaşar. Sırt ağrısı insanların en yaygın doktora gitme veya işten izin alma nedenidir.
İyi haber, sırt ağrısı nöbetlerini önlemek veya azaltmak için önlemler alabilirsiniz. Önlenemezse basit ev tedavisi ve uygun vücut mekaniği sırtınızı birkaç hafta içinde genelde iyileştirecek ve uzun vadede işlevsel kalmasını sağlayacaktır. Sırt ağrısını tedavi etmek için ameliyat nadiren gerekir.
Sebepler
Sırtınız kemikler, kaslar, bağdokular, tendonlar ve disklerden oluşan karmaşık bir yapıdır. Diskler, omurganızın parçaları arasındaki yastıklar gibi davranan kıkırdak benzeri dairelerdir. Sırt ağrısı, bu bileşen parçalardan herhangi birindeki sorundan meydana gelebilir. Bazı insanlarda, sırt ağrısı için belirli bir neden bulunamayabilir.
Zorlanmalar
Sırt ağrısı genelde şu durumlarda oluşur:

1- Zorlanan kaslar ve bağdokular
2- Uygunsuz ve fazla ağırlık kaldırma
3- Ani ters bir hareketten sonra

Bazen bir kas spazmı sırt ağrısı nedeni olabilir veya ona eşlik edebilir.
Yapısal sorunlar
Bazı vakalarda, sırt ağrısı yapısal sorunlardan kaynaklanabilir, örneğin:

1- Taşan veya ayrılmış diskler. Diskler omurganızdaki omurlar arasında yastık görevi görürler. Bazen diskin içindeki yumuşak madde yerinden taşabilir veya ayrılabilir ve sinir üstüne baskı yapabilir. Ama öyle bile, çıkışan veya fıtıklı diskleri olan birçok insan durumdan ağrı çekmez.
2- Siyatik. Taşan veya fıtıklı disk bacağınızdan aşağı ilerleyen ana sinire baskı yaparsa bu siyatiğe, kaba etleriniz ve bacağınızın arkasında keskin, zonklayan ağrıya neden olabilir.
3- Artrit. osteoartritten en yaygın etkilenen eklemler kalçalar, eller, dizler ve beldir. Bazı vakalarda omurgadaki artrit omuriliğin etrafındaki boşluğun azalmasına, spinal stenoz denen bir duruma yol açabilir.
4- İskelet bozuklukları. Sırt ağrısı, omurga anormal biçimde eğim yaptığında meydana gelebilir. Omuganızdaki doğal kıvrımlar aşırı belirgin hale gelirse sırtınız anormal biçimde yuvarlaklaşır veya beliniz aşırı ölçüde kavislenir. Omurganızın bir yana kavislendiği bir durum olan skolyoz da sırt ağrısına neden olabilir.
5- Osteoporoz. Omurganızdaki omurların baskı kırıkları, kemikleriniz delikli ve kırılgan hale gelirse ortaya çıkabilir.

Nadir ama ciddi durumlar
Nadir vakalarda sırt ağrısı şunlarla ilişkili olabilir:


1- Kauda ekuina sendromu. Bu, sırtınıza ve bacaklarınıza hizmet eden sinir kökü demetini etkileyen ciddi bir nörolojik bir sorundur. Bacaklarda zayıflığa, kasık bölgesinde uyuşukluk ve bağırsak veya mesane kontrolünün kaybına neden olabilir.
2-Omurgada kanser. Omurgada tümör sinire baskı yapabilir, sırt ağrısına neden olabilir.
3- Omurgada enfeksiyon. Sırt ağrısına ateş ve hassas, sıcak bir alan eşlik ediyorsa nedeni enfeksiyon olabilir.
İmage

 
Cevapla


Sırt Ağrısı Nedir ? Konusu

Sırt Ağrısı Nedir ? Konusunun Linki Direk Link
Sırt Ağrısı Nedir ? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Sırt Ağrısı Nedir ? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye