Tarih: 21-10-2017, 13:19
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Yeni Üye
Üye


Üyelik Tarihi: 22-11-2012
Mesaj Sayısı: 263
Konu Sayısı: 162
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 39
Kamil Sönmez kimdir

#1
Kamil Sönmez 1947 yılında Ordunun Perşembe ilçesinde doğdu. Kamil Sönmez Özellikle Karadeniz müziğinden türküler seslendiren Türk halk müziği sanatçısı, sinema ve tiyatro oyuncusu.
Kamil Sönmez İlköğretimini Giresun'da tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Konservatuarı Opera şan bölümüne girdi. Kamil Sönmez 1967-1969 yılları arasında askerlik görevini yaptı. Askerlik sonrası Avni Dilligil Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı. Sırasıyla Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu'nda çalışmalarını sürdürdü.


Tiyatro’da oyunculuğunu sürdürürken Zülfü Livaneli’nin yapımcılığında ilk plağı olan "İnce Memed - Hekimoğlu" ile şarkıcılığa başladı. Sonra halk türküleri sınavını kazanarak radyoya girdi. Karadeniz türkülerinin en önemli sanatçılarından biri oldu. Bu sırada sinema filmlerinde de rol aldı.


Kamil Sönmez, 1993 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Türk Halk Müziği korosunda solisttir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.
Cevapla


Kamil Sönmez kimdir Konusu

Kamil Sönmez kimdir Konusunun Linki Direk Link
Kamil Sönmez kimdir Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kamil Sönmez kimdir Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye