Tarih: 23-09-2017, 21:16
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Site Kurucusu
Site Kurucusu


Üyelik Tarihi: 09-11-2011
Mesaj Sayısı: 4.961
Konu Sayısı: 1.190
Nerden: Nasa
Rep Puanı: 22.058
Görme engelliler için umut ışığı!

#1
Projeyi Prof Robert MacLaren ve Tim Jackson yönetiyor. Chris James ve Robin Millar adlı iki hasta yıllar önce retinis pigmentosa adı verilen hastalık nedeniyle görme yetilerini kaybetmişlerdi.

Uzun yıllardır tamamen kör olan iki İngiliz yeni göz implantları sayesinde kısmi olarak görmeye başladı.

Retinalarının arkasına yerleştirilen implantlar sayesinde iki hasta da ışığı algılayabilmeye ve bazı şekilleri seçebilmeye başladı. Bu hastalık gözlerdeki fotoreseptörlerin zamanla fonksyonlarını yitirmesine neden oluyor.

3 mm kare'lik mikroelektronik çipin içinde 1500 ışığa duyarlı piksel bulunuyor. Göz implantının içindeki bu pikseller fotoreseptör görevi görüyor.

Bu implantlar ameliyatla retinanın arkasında yerleştiriliyor. Daha sonra implantlar ince bir kablo ile kulak arkasına yerleştirilen kontrol mekanizmasına bağlanıyor. Işık göze girdiğinde çipe ulaşıyor ve pikselleri harekete geçiriyor.

Pikseller ise optik sinirlere elektronik sinyaller yolluyor ve bu da görüntünün beyne ulaşmasını sağlıyor. Çipin hassasiyeti kafatasına yerleştirilen manyetik bir plaka sayesinde kulağın arkasından kontrol edilebiliyor. Chris James çipin çalışmaya başladığı ilk anın kendisi için büyülü olduğunu söyledi.

James ''Yakından baktığımda düz bir çizgi ile bir dalganın şeklini biribirinden ayırabiliyorum. Uzaktaki nesneleri tanımam ise biraz daha zor oluyor. Ancak beynim çipin yolladığı sinyallere yeni alışmaya başladı, yani herşey daha iyiye gidecek'' dedi.

Motor sporları hayranı olan James bir gün bir motorsiklet yarışı izleyebilecek kadar iyi görmeyi hayal ediyor.

İmplantı yerleştiren Prof MacLaren ''İngiltere'de ilk defa tamamen kör bir hastanın yeniden birşeyler görebilmesini sağladık. Daha önce kök hücre çalışmaları ile görüşlerini geri kazanan hastalar zaten az da olsa görebiliyorlardı'' dedi.

İmplantlar hastaların bildiğimiz anlamda görmesini sağlayamıyor, sadece ışığı algılayabilmelerine olanak veriyor ve gördükleri görüntüler renkli değil siyah beyaz.
Cevapla


Görme engelliler için umut ışığı! Konusu

Görme engelliler için umut ışığı! Konusunun Linki Direk Link
Görme engelliler için umut ışığı! Konusunun HTML Kodu HTML Link
Görme engelliler için umut ışığı! Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye