Tarih: 21-10-2017, 15:04
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Yeni Üye
Üye


Üyelik Tarihi: 27-07-2015
Mesaj Sayısı: 16
Konu Sayısı: 16
Nerden: BURDUR
Rep Puanı: 0
Fotoğraflarla 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı Atlas Tarih Eki

#1
Fotoğraflarla 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı Atlas Tarih Eki
İmage
Ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında meydana gelen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı (Rumi takvimle 1293 yılına karşılık geldiğinden 93 Harbi olarak adlandırılır) Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar ve Doğu Anadolu’da toprak kaybetmesiyle sonuçlandı. Osmanlı ordusu bu savaşta hem Tuna Cephesi’nde, hem de Doğu Cephesi’nde art arda yenilgiler aldı. Kars’ı ele geçiren Rus ordusu Ahmet Muhtar Paşa tarafından Erzurum önünde durdurulabildi. Tuna Cephesi’nde de Rus ordusu Balkanlar’ı ele geçirip İstanbul yakınlarına, Yeşilköy’e kadar geldi. Yabancı gözlemcilerin raporlarına göre 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı’nda her iki taraf da büyük fedakârlıkla savaştı. Savaşın sonunda Osmanlı 3 Mart 1878’de imzalanan Ayastefanos Antlaşması’nın ağır şartlarını kabul etmek zorunda kaldı. Ancak antlaşma, özellikle Rusya’nın yayılmacılığından çekinen Birleşik Krallık’ın baskısıyla yürürlüğe sokulmadı. Bu arada İngiltere donanması İzmit’e kadar gelmişti. Sonuçta Berlin’de yeni bir kongre toplandı. Bu kongre sayesinde Osmanlı 30 yıl daha Rumeli’de tutunacaktı. Doğu’da ise Osmanlı Kars, Ardahan ve Batum’u kaybetti. Böylece bu üç vilayette 40 yıl sürecek Çarlık dönemi başladı. 93 Harbi sırasında 5 aya yaklaşan Plevne Savunması büyük bir direniş olarak tarihe geçti. Gazi Osman Paşa, Rus kuşatmasının başarıya ulaşmasına izin vermemiş, şehir çevresindeki muharebelerde kısıtlı imkânlarına rağmen büyük bir direnç göstermişti.
Atlas Tarih dergisi olarak bu sayıda okurlarımıza “Plevne’den Erzurum’a 93 Harbi” adlı albümü, dönemin gazetelerindeki gravürler, tablolar ve fotoğraflarla birlikte sunuyoruz.
PDF-34 SAYFA
::::::TURBOBİT::::::
http://turbobit.net/gn5ls1odjk7j.html
Cevapla


Fotoğraflarla 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı Atlas Tarih Eki Konusu

Fotoğraflarla 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı Atlas Tarih Eki Konusunun Linki Direk Link
Fotoğraflarla 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı Atlas Tarih Eki Konusunun HTML Kodu HTML Link
Fotoğraflarla 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı Atlas Tarih Eki Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye