Tarih: 18-10-2017, 12:23
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Yeni Üye
Üye


Üyelik Tarihi: 07-03-2012
Mesaj Sayısı: 269
Konu Sayısı: 90
Nerden: istanbul
Rep Puanı: 1.658
Dokunmatiğin de ötesi!

#1
Dokunmatik teknolojisini yüzlerce adım ileri taşıyan yeni buluş, hiç beklemediğimiz yerden geldi!

Disney'in "akıllara durgunluk veren" dokunmatik teknolojisi, insan derisi ve su dâhil, birçok karmaşık harekete duyarlı...

Disney Araştırma Merkezi'nde (evet, bildiğimiz Disney) çalışan bilim adamları, Touché isminde dokunmaya duyarlı yeni bir teknoloji geliştirdi. Günümüzde tablet veya akıllı telefonlarda kullandığımızdan biraz farklı olan bu teknoloji sayesinde kapı tokmağı, duvar ve hatta sıvı yüzeyler, dokunmaya duyarlı hale getirilebilir. Ancak Touché, telefonlardaki basit "kaydırma" hareketi dışında daha karmaşık hareketleri detaylı bir şekilde algılayabiliyor. Austin'de henüz Pazartesi günü sergilenmesine rağmen, bu teknolojik buluş şimdiden birkaç önemli ödüle layık görülmüş bile.

Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor? Tipik dokunmatik ekranlar, tek bir elektrik frekansı kullanarak komutları kabul eder ve bu sadece ekrana dokunulup dokunulmadığından ibarettir. Touché ise daha geniş bir frekans aralığı kullanarak insan mimiklerine kadar birçok farklı hareketi algılayabiliyor. Birbirinden farklı dokunuş şekilleri, ayrı birer elektrik algısı yaratıyor. Örneğin bir kapıya tek parmakla dokunulduğuna veya tüm elle kavrandığına dair farklı profiller oluşturuluyor. Disney buna "kapasitif görünüş" adını vermiş.

Sıvıyı bile algılıyor
Touché, görevini yerine getirmek için tek bir elektroda ihtiyaç duyuyor. Geriye sadece elektrik ileten yüzeylerin, uygulamayla ilişkilendirilmesi kalıyor. Bu yüzeylere mobilya, insan derisi ve içi su dolu küvet bile dahil.

Sınırsız hareket kabiliyeti
Koltuğa kurulduğunuzda kendi kendine açılan veya uykuya daldığınızda yine kendiliğinden kapanan bir televizyon hayal edin. Tek bir dokunuşla kilitlenen kapı hatta yüzmesi sakıncalı ufak bir çocuğu tespit edebilen "akıllı" yüzme havuzu... Touché'nin yapabileceklerini düşününce, hayal ettiğimizin bile ötesinde bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz.

teknoloji
Cevapla


Site Kurucusu
Site Kurucusu


Üyelik Tarihi: 09-11-2011
Mesaj Sayısı: 4.961
Konu Sayısı: 1.190
Nerden: Nasa
Rep Puanı: 22.058
Cvp: Dokunmatiğin de ötesi!

#2
Teşekkürler
Cevapla


Dokunmatiğin de ötesi! Konusu

Dokunmatiğin de ötesi! Konusunun Linki Direk Link
Dokunmatiğin de ötesi! Konusunun HTML Kodu HTML Link
Dokunmatiğin de ötesi! Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye