Tarih: 25-09-2017, 20:05
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Site Kurucusu
Site Kurucusu


Üyelik Tarihi: 09-11-2011
Mesaj Sayısı: 4.961
Konu Sayısı: 1.190
Nerden: Nasa
Rep Puanı: 22.058
Dayakçı koca yaklaşınca alarm çalacak!

#1
SIM kartla çalışan elektronik bileklikle şiddet uygulayan koca, eşine mahkemenin öngördüğü mesafeden daha fazla yaklaşamayacak. Mesafe ihlal edilirse sistem alarma geçecek ve koca emniyetin takibine alınacak.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair geçtiğimiz aylarda yasalaşan düzenlemeyle birlikte şiddet uygulayan veya şiddete maruz kalan kişilere takılması öngörülen elektronik bileklik için ilk adımı mobil takip sistemleri şirketi FiloTürk attı.

Geçtiğimiz mart ayında çıkan yasa çerçevesinde SIM kart kullanılan bir makineden makineye iletişim (M2M) teknolojisinin testlerini gerçekleştirdiklerini söyleyen FiloTürk GenelMüdürü Adil Masaracıoğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili olarak mahkemeler, ‘Bu kişinin 500metre yakınına yaklaşamazsın' diye karar alıyor. Biz de bunun kontrolünü sağlayabilmek için Kanadalı bir firma ile bir takip sistemi geliştirdik" dedi. Kola ve ayağa takılabilen elektronik bilekliğin testlerinin yapıldığını ve yakında kullanılmaya başlanmasının beklendiğini anlatanMasaracıoğlu, şu bilgileri verdi: "Hem şiddet gören kadına hem de şiddet uygulayan kocasına elektronik bileklik takılıyor. Sürekli takılmak zorunda olan bu bileklikte 'mahremiyet modu' bulunuyor. Diğer bir deyişle mahkeme veya emniyet bu kişilerin her hareketini izlemiyor. Bilekliği takan 2 kişi arasındaki mesafe 500 metrenin altına düştüğünde sistemalarm veriyor. Kullanıcı bilekliğini çıkartırsa da yine sistem alarma geçiyor. Alarmmoduna geçilince de emniyet güçleri bu kişinin yerini tespit edip izlemeye başlayabiliyor."
Cevapla


Dayakçı koca yaklaşınca alarm çalacak! Konusu

Dayakçı koca yaklaşınca alarm çalacak! Konusunun Linki Direk Link
Dayakçı koca yaklaşınca alarm çalacak! Konusunun HTML Kodu HTML Link
Dayakçı koca yaklaşınca alarm çalacak! Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye