Tarih: 24-08-2017, 09:36
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Site Kurucusu
Site Kurucusu


Üyelik Tarihi: 09-11-2011
Mesaj Sayısı: 4.960
Konu Sayısı: 1.190
Nerden: Nasa
Rep Puanı: 22.038
Barış Manço

#1

barış Manço ıki ocak 1943 tarihinde saatler civarını göstermekte ıken Bağlarbaşı-Üsküdar semtindeki Zeynep-Kamil hastenesinde dünyaya gözlerini açar.

ismail Hakkı Bey ıle Rikkat Uyanık Hanım'ın ıkinci oğululları olarak, ekmeğin karneyle dağıtıldığı ve ıkinci dünya savaşının en kızgın oldugu zamanda dünyaya gelen Manço, ıki sene evvel dünyaya gelen abisinin "savaş" ısmini almasından sonra, ailesinin "artık dünyaya Sulh gelsin" diye düşünmesinden ötürü sulh adını almıştı.

türkiye'de Sulh adını ılk meydan şahısın kendisi olduğunu seneler sonra TRT ıçin hazırladığı yedi' den 77 ye' adlı programı aracılığıyla, öğrenecekti.

bit salgınının ortalığı kırıp geçirdiği 1 dönemde ılkokula başlayan Manço, gezginliğe bu dönemlerde başlar. Gezginliğinin ılk durakları okullardır. Zira bu dönemlerde birsürü mektep değiştirmek zorunda kalıyordu.

ilkokula Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa ilkokulunda başlayan Sulh, dört. Dersliği Ankara Maarif Koleji ilkokulu nda, 5.sınıfıda gene Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa ilkokulunda okuyordu. ilkokul'u bitirdikten sonra Galatasaray Lisesi yılları başlıyordu.

galatasaray Lisesi'nde okuyan abisi Cenk Manço'nun mektebdeki lakabı 'ayı' ıdi. Barış'ında Galatasaray Lisesi'ne gelmesinden sonra lakapları Aka' Ayı ve Ufak' Ayı' olarak değişiyordu. 1957 senesi şeker Bayramında fazla sevdiği Babaannesi Nimet Hanım'ı yitirir. Manço, seneler sonra 1 şarkı yazacaktır onun adına (gülpembe) fazla zevk kazanacak olan bu şarkı aynı zamanda dinleyenleri üzerinde aka merak uyandıracaktır kim bu Gül Pembe?

Müzikle daha ufak yaşlarında tanışmıştı. Anasının 1 ses sanatçısı olması, O'nun müziğe pek yabancılık çekmemesini sağladı. ilk olarak 14 yaşında derslik arkadaşlarıyla beraber Galatasaray Lisesinde Kafadarlar adlı grubu kurdu. Bugünün meşhur ekonomistlerinden "asaf Cenk Akad" bu kümenin saksofoncusuydu. ikinci grubu olan Haramiler'de gene Galatasaray Lisesindeki arkadaşlarıyla beraber çalıştı. Haramiler'le beraber dönemin popüler müziklerini yorumladı.

1958 senesinde ılk kez sahneye çıkıyordu. 1958 ın Mart ayında yeğeni Aysel'in evlendiği akşam, Moda Düğün Salonunda Elvis Presley' den 2 şarkı söyleyen bunlardan( biri Jailhouse' Rock'dı) Manço, o gün abisi Cenk Manço'ya belkide hayatındaki yapacağı en ehemmiyetli şeyi söylüyordu: "ben çocuklara şarkı söyleyeceğim".

1959 senesinin Nisan başında Galatasaray Lisesi konferans salonunda ılk resmi konserini veren manço, dört Mayıs 1959 da babası ismail Hakkı Bey'in hatıra ölümüyle ruhen yıkılıyordu.
Cevapla


Barış Manço Konusu

Barış Manço Konusunun Linki Direk Link
Barış Manço Konusunun HTML Kodu HTML Link
Barış Manço Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye