Tarih: 24-08-2017, 09:34
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Site Kurucusu
Site Kurucusu


Üyelik Tarihi: 09-11-2011
Mesaj Sayısı: 4.960
Konu Sayısı: 1.190
Nerden: Nasa
Rep Puanı: 22.038
Barbaros Hayreddin Paşa

#1
Aslen Vardar yenicesinden olan ve 1461 yılında Midilli'nin fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed’in ordusunda bulunmuş, Yakup Ağa adlı 1 Osmanlı sipahisinin oğlu olan Barbaros Hayreddin Paşa, 1478 senesi yöresinde Midilli'de dünyaya geldi. Asıl bayağı Hızır olduğu halde Barbaros lakabıyla tanınan Barbaros Hayrettin’in bu lakabı, batılıların havuç rengine çalan kırmızı sakalından ötürü, ağabeyi Oruç'a verdikleri "barbarossa" adını daha sonra kendisi ıçin de kullanmalarından gelir. Barbaros lakabıyla tanınan Hızır’a, Hayreddin lakabını da daha sonra, Yavuz Sultan Selim takmıştır.

barbaros Hayreddin Paşa, kardeşleri ilyas ve Oruç ıle birlikte birçok deniz harbinde bulunurken, başka kardeşi ishak ıse Midilli Adası’nda kaldı. Oruç Başkan ıle beraber çıktığı Cezayir seferinde, Cezayir'in fethedilmesinin akabinde Oruç Başkan, Cezayir'e Bey oldu.

ishak ve Oruç Reis'lerin şehit olmalarının akabinde Cezayir Beyliği'ne atanan Barbaros Hayreddin, daha sonra Beylerbeyi ünvanını da aldı ve 1534 senesinde istanbul'a gelip Kaptan-ı Derya oldu.

bir fazla zafer kazananarak, Avrupa'da şöhret yapan Barbaros Hayreddin, beş Temmuz 1546 tarihinde hayatını kaybetmesinin arkasından, sağlığında Beşiktaş'ta yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedildi.

barbaros Hayreddin vaktinde, Osmanlı denizciliği gücünün zirvesine ulaşırken, akabinde da, onun mektebinde yetişen kıymetli denizciler ve teşkilatlı tersane sayesinde bu kuvvet varlığını uzunca 1 süre daha çarem ettirdi.

bilgili ve yürekli 1 komutan olarak tanınan ve ömrü denizlerde geçtiğinden Rumca, Arapça, ispanyolca, italyanca ve Fransızca gibi Akdeniz dillerini fazla ıyi bilen Barbaros Hayreddin Paşa’nın, Mehmed Paşa, Hasan Paşa ve Vali Paşa adında 3 oğlu vardı.
Cevapla


Barbaros Hayreddin Paşa Konusu

Barbaros Hayreddin Paşa Konusunun Linki Direk Link
Barbaros Hayreddin Paşa Konusunun HTML Kodu HTML Link
Barbaros Hayreddin Paşa Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye