Tarih: 21-10-2017, 09:51
Avatar
- Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol
Site Kurucusu
Site Kurucusu


Üyelik Tarihi: 09-11-2011
Mesaj Sayısı: 4.961
Konu Sayısı: 1.190
Nerden: Nasa
Rep Puanı: 22.058
Balzac

#1
Honore de Balzac, 20 Mayıs 1799 tarihinde, Fransa'nın Tours şehrinde, memur 1 ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Orta derslik 1 burjuvazi ailesinden gelen babası Bernard François Balssa, 1797 senesinde, Parisli seçkin 1 aileye mensup ve kendisinden 31 matem ufak olan Ana Charlotte Laure Sallambier ıle hayatını birleştirdi. Eyalet savcısı olarak ımparatorluk bünyesinde vazife yapıyor; aynı zamanda, Paris'teki Kral Konseyi'nin sekreterliğini yürütüyordu. Fransız ihtilali boyunca, liberal fikirler taşıyan Bernard François, Komün birliği ıçinde yer almasına karşın, 1795 senesinde, kralcı protestoculara yardım ettiği gerekçesiyle Tours'a gönderildi. Rabelais'teki konutunda düşüp sakatlanınca, belde hastanesinde uzun süren 1 tedavi sürecine başladı. Aile, bu sıhhat problemlerinin daha ıyi koşullarda halledilebilmesi ıçin, 1814'de Paris'e arka döndü.

balzac 4 yaşına kadar, Saint Cyr adındaki 1 köyde bulunan 1 yetimhanede büyüdü. O dönemin Fransa'sında pek de sık rastlanılmayan 1 durumdu bu. 4 yaşında ailesinin himayesine arka verildi ve ılköğrenimine başladı. Babasının eğitim konusundaki titizliği nedeniyle, oldukça donanımlı 1 öğrenim hayatı geçirdi. ilk olarak College de Vendome'a gitti. Honore de Charlemagne lisesinin akabinde Sorbonne üniversitesi'nde hukuk okudu. Bu mesleği, sadece babasının ısteği üzerine seçen Balzac, mezun olduktan sonra 1 süre, hukuk ofislerinde staj yaptı.

asıl merakı, yazın ve yazarlık olan Balzac, başkentte bulunduğu süre ıçerisinde sanat ve edebiyatla tanışmış; bu meydandaki yeteneğinin farkına varma fırsatını yakalamıştı. Nitekim, 1819 senesinde ebeveyni, finansal meseleler nedeniyle ufak 1 kasaba olan Villeparisis'ye taşınma kararı aldığında, yazar olmak ısteğini ılk kez alenice dile getirdi. Kuşkusuz ailesiyle, ıstikbali konusunda düşünce ayrılığına düşmesinin biricik sebepi, ış seçimi değildi. Balzac, ıhtilal dönemi Fransa'sında esen Saint-Simon Akımı'nın etkisine kapılmıştı ve politik fikri de buna bağlı olarak sol ıdeolojilere meyilliydi. Bu vaziyet yazarın, koyu 1 liberal olan babasıyla aksi düşmesine ve ailesinden gittikçe uzaklaşmasına yol açtı. Böylece sefalet ve yalnızlıkla geçecek 1 hayata merhaba diyerek ailesinden ayrılıp hayallerinin peşine düşen Balzac, Paris'e arka döndü ve Arsenal Kütüphanesi yakınlarında, pejmürde 1 oda kiraladı. Birkaç sene sonra, E.T.A. Hoffmann'dan esinlenerek kaleme alacağı, "la Peau De Chargin" (1831) adlı kitabında, bu odayı ve orada geçirdiği günleri, fantastik 1 hikaye halinde anlatacaktı.
Cevapla


Balzac Konusu

Balzac Konusunun Linki Direk Link
Balzac Konusunun HTML Kodu HTML Link
Balzac Konusu BBCode Linki BBCode Link
Mesaj SecenekleriOnceki - Sonraki KonuAra / BulYer İmleri
Önceki Konu
Sonraki Konu
Digg thisPost! AddPost to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Addblinklist AddMongolia AddNetscape Newsvine Ekle Stumble


Hızlı Menü:


vip üye